а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отстапување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8030
1. (глаг. им.) отстапува
2. Престанување на придржување кон нешто (закон, норма, обичај, програма).
Англиски: deviation, outlier
Примери:
отстапување од стандард
отстапување од просечните вредности