а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

павкање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 42496
1. мафтање (со лепеза, ладало)
Албански: valvitje
2. повладување, совладување
3. (за ветер) дувкање
Англиски: breeze Албански: fllad, frynë erë e leht