а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потоа

Вид збор: Прилог
Ранг: 89
1. За време - по некое време.
Англиски: afterwards
Примери:
Веднаш потоа, го чу нејзиниот глас.
Потоа со денови, го преживуваше тоа што го сонил.
2. Во набројување - понатаму.
Англиски: further
Примери:
Внатре прво влезе братот, потоа постарата сестра, а најпосле најмалата.