а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саатница

мн. саатници
Вид збор: Именка, женски род
Автоматски печат удрен врз документ, што ги покажува датумот, часот, минутите и секундите кога е обработен.
Англиски: time stamp
Примери:
саатниците на сметките