а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сабајле

мн. сабајлиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13890
утро
Англиски: morning Турски: sabah
Употреба: Разговорно
Примери:
Сабајлето беше убаво.
Изрази
Утре сабајле - никогаш.