а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тестенина

мн. тестенини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34790
1. Прехранбен производ од тесто во сушена форма.
Англиски: pasta Албански: gatime brumi
Употреба: Гастрономија
2. јадење од ваков производ
Англиски: pasta Албански: gatime brumi
Употреба: Гастрономија