а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

убаво

Вид збор: Прилог
Ранг: 605
1. пријатно, привлечно
Англиски: attractive Албански: mirë
Примери:
Убаво изгледаш.
2. пријатно за слухот
Англиски: pleasant Албански: këndshëm
Примери:
Убаво звучи.
3. во поголемо количество
Англиски: plenty Албански: bukur, mirë
Примери:
Убаво заработи.
Убаво го истепа.