а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ха

Вид збор: Извик
Ранг: 5363
1. За изразување на изненадување.
Примери:
Ха! зарем може и тоа да се случи.
2. За изразување на задоволство, незадоволство и сл.
Примери:
Ха! ќе ми паднеш ти мене в раце.
3. Повторено се употребува за означување на силна смеа, кикот.
Примери:
Ха, ха, ха! продолжи да се смее стариот професор.
Изведенки
хаа изв.