а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чади

чадат; чадел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5369
1. (непреод.) Пушта чад.
Англиски: smoke Албански: tymos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оџакот чади.
2. (преод.) Држи на чад.
Англиски: smoke Албански: tymos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чади суво месо.
3. (се чади) Стои на чад.
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
Сувата риба се чади.
4. (се чади) Се валка со чад, стоејќи на него.
Англиски: smoke Албански: tymoset
Примери:
Немој да се чадиш, бегај од огнот.