а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чадлив

чадливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 15548
1. Што пушта многу чад.
Примери:
чадливо огниште, чадлива светлина
чадливи дрва
2. Што е полн со чад.
Примери:
Чадлива (зачадена) соба.
3. Фатен од чад.
Примери:
чадливи греди