а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чајџилница

мн. чајџилници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19468
Кафеана каде се пие чај.
Англиски: tea shop Албански: çajtore
Употреба: Гастрономија
Примери:
Седеше во една чајџилница на Бит-пазар и играше табла.