а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаблан

мн. јаблани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40876
Дрво од фамилијата тополи, со висока тесна круна што се сади во паркови и во дрвореди.
Латински: Populus руramidalis Англиски: poplar Албански: plep
Употреба: Ботаника
Примери:
Разлистени јаблани.