а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаболков

јаболковиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 35702
Што е од јаболкница или од јаболко.
Албански: molle
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јаболков цвет.
Јаболков оцет.