а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаболчиште

мн. јаболчишта
Вид збор: Именка, среден род
1. јаболко
Англиски: apple Албански: mollë e madhe
Употреба: Аугментатив
2. Место засадено со јаболкници.
Албански: vend me mollë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Низ јаболчиштето се искачија на ритчето.