а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ја

Вид збор: Извик
Ранг: 10690
1. За поттикнување кон некое дејство, повик да се направи нешто.
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја, земи ти да видам што ќе направиш.
Ја излези стара мајко на прозорецот!
Ја подај ми рујно вино!
Ја запеј ми една песна!
2. За изразување, негодување, несогласување.
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја, ти ќе ми кажеш!