а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќарлија

Вид збор: Придавка
Оној што е во добивка, кој заработил.
Англиски: profitable Турски: kâr
Употреба: Архаизам , Неменлив збор
Примери:
Јас излегов ќарлија од таа работа.