а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќебап

мн. ќебапи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19331
Јадење од месо исечено на дробенки или мелено, варено или печено.
Англиски: kebap Турски: kebap Албански: qebape
Употреба: Гастрономија
Примери:
тас-ќебап (варено месо на дробенки)
шиш-ќебап (печени дробенки на шиш)