а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќедер

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17709
1. штета, несреќа
Англиски: damage Турски: keder Албански: qeder, dëm
Употреба: Архаизам
2. грижа, мака
Англиски: sorrow Турски: keder Албански: qeder, brengë
Употреба: Архаизам