абдикација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36699
Чин на откажување, оставка од официјална служба, особено од врховна служба во државата.
Латински: abdicatio Англиски: abdication Албански: abdikim
Примери:
По абдикацијата, Едвард ја добил титулата Војводата од Виндзор.