а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чај

мн. чаеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1337
1. Тропско или суптропско растение.
Латински: Thea chinensis Англиски: tea Турски: çay Албански: çaj
Употреба: Ботаника
2. Специјално обработени и исушени лисја од тоа растение, од кои се приготвува напивка.
Англиски: tea Турски: çay Албански: çaj
Употреба: Гастрономија
Примери:
сто грама чај
едно пакетче руски чај
3. Топла напивка од исушените лисја на тоа растение.
Англиски: tea Турски: çay Албански: çaj
Употреба: Гастрономија
Примери:
една чаша чај
4. Разни ароматни и лековити билки, цветови или напивката од нив.
Англиски: tea Турски: çay Албански: çaj, pije
Употреба: Гастрономија
Примери:
липов чај (чај од липов цвет)
планински чај (чај од некои планински тревки)
Изведенки
чајче ср.
мн. чајчиња
дем.